piątek, 9 listopada 2018

CO PODAWAĆ MALUCHOM DO PICIA?Jak bardzo zmieniło się podejście do żywienia niemowląt można przekonać się zaglądając do książeczek zdrowia z lat 80-tych, gdzie zalecało się podawanie wody z glukozą. W latach 90-tych zaczęła się ogromna popularność soków przecierowych. Sama będąc w liceum uwielbiałam je pić. Przez ostatnią dekadę obserwuję, jak bardzo producenci prześcigają się, wymyślając nowe kombinacje smakowe. Najbardziej znany chyba, to ten z sympatycznym misiem na etykiecie, który to również znajduje się na butelce wody smakowej dla dzieci, która niestety z wodą ma mało wspólnego.
Cóż więc podawać maluchom do picia? Otóż właśnie wodę, najlepiej źródlaną, ze względu na odpowiednią dla młodego organizmu ilość składników mineralnych.
Już po 6 miesiącu możemy zacząć ją podawać, bez ograniczeń.
Inaczej niż w przypadku soków przecierowych, które możemy oczywiście podać naszej pociesze, lecz w ilości nie większej niż 150 ml na dobę do 1 roku życia (ważne, aby nie zawierały cukru).
Skąd takie ograniczenie?
Ponieważ zbyt wiele wypijanego przez niemowlaki  soku powoduje iż mają gorszy apetyt, są bardziej narażone na występowanie próchnicy a nadmiar cukrów prostych powoduje duży przyrost masy ciała.
Po pierwszych urodzinach do 3 roku życia nie należy podawać więcej niż pół szklanki soku dziennie.
Dlaczego woda wydaje się najlepszym wyborem?
Gdyż nawadnia, zaspokaja pragnienia oraz nie ma kalorii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz