środa, 10 maja 2017

WODAWoda, to kolejny ważny element w odżywianiu kobiety ciężarnej, duże znaczenie ma odpowiednie nawodnienie przyszłej mamy.
Powody dla których jest taka ważna, to między innymi: funkcja rozpuszczalnika i nośnika substancji mineralnych, witamin, aminokwasów, glukozy oraz wielu innych związków organicznych i nieorganicznych. Wszystkie reakcje biochemiczne w organizmie człowieka zachodzą w środowisku wodnym, a woda jest związkiem aktywnie biorącym w nich udział.

Niestety, ludzki organizm nie może magazynować wody, dlatego musi ona być regularnie dostarczana.

Niedobór wody skutkuje zaburzeniami mechanizmów regulujących homeostazę ustroju, zwłaszcza gospodarkę wodno-elektrolitową, kwasowo-zasadową oraz termoregulację.
Już 2-3% niedostatek wody w organizmie wpływa za zmniejszenie objętości i zwiększenie gęstości osocza krwi, zaburza procesy pamięci krótkoterminowej, obniża koncentrację, wydłuża czas reakcji na bodziec, odpowiada za ból głowy, uczucie zmęczenia. Również za zaparcia, które tak często dają o sobie znać w III trymestrze ciąży.

Dobowe zapotrzebowanie wzrasta na stopniowo od początku ciąży i jest wyższe od zapotrzebowania kobiet nie będących w ciąży o 300 ml.

W organizmie przyszłej matki obserwuje się obniżenie się progu dla odczucia pragnienia.  Jest to sygnał, który ostrzega ciężarną przed niedoborem płynów oraz mobilizuje do ich uzupełnienia.
Kolosalne znaczenie ma to w aspekcie płynu owodniowego, który pełni rolę ochronną dla płodu- jako bariera mechaniczna chroni go przed urazami i zapewnia stałą temperaturę. Dzięki prawidłowej objętości płynu owodniowemu nasz maluszek może się ruszać i rozwijać masę mięśniową.
Niestety w przypadku niedostatecznej ilości płynu owodniowego, u płodu występują hipoplazja płuc (niewystarczające wykształcenie organu), a ograniczenie przestrzeni ruchowej prowadzi do deformacji twarzy i kończyn.
Nie do przecenienia jest fakt, iż odpowiednie nawodnienie ciężarnej pozwala na redukcję uciążliwych ciążowych dolegliwości takich jak: poranne nudności i wymioty oraz zaparcia, suchość skóry czy infekcje dolnego odcinka dróg moczowych - do tej pory udało mi się ich uniknąć.

Najlepiej sięgać po naturalne wody źródlane, które muszą spełniać wysokie standardy dotyczące czystości mikrobiologicznej, zawartości toksycznych metali i minerałów. Wymagania te określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29.04.2004 r.

Jeżeli sięgamy po wody zmineralizowane to suma składników mineralnych nie powinna przekraczać 500 mg/l. Powinna być bogata w jony magnezu, wapnia oraz powinna cechować się niska zawartością jonów sodu.
Piśmiennictwo:
Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące spożycia wody  pitnej przez kobiety w okresie rozrodczym, ciężarne oraz karmiące piersią.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz